The Vanderbilt Trophy for the Vanderbilt Knockout Teams was donated in 1928 by Mr. Harold S. Vanderbilt, who won the event in 1932 and 1940. The Vanderbilt Trophy was contested annually in New York, New York, United States, as a separate championship until 1958 when it became part of the Spring North American Championships.

     
     
     

A list of Vanderbilt winners and runners-up reads like a Who's Who in Bridge -- or a Bridge Hall of Fame roster. Mr. Howard Schenken won the Vanderbilt Knockout Teams 10 times. Mr. John Crawford won the event nine times; Mr. Benjamin Jay Becker won the event eight times; Mr. Oswald Jacoby won the event seven times; and Mr. Edgar Kaplan won the event six times. Barry Crane never won the event but had two seconds and a third.

History of the Trophy

Vanderbilt winners receive replicas of the trophy, which is a practice initiated by Mr. Harold S. Vanderbilt from the first beginning of the event and perpetuated by a $100,000 trust fund administered by ACBL under the terms of Mr. Harold S. Vanderbilt's last will and testimony. On display at ACBL Headquarters in Memphis are replicas donated by the families of Caroline Taylor, who won the Vanderbilt in 1928, and Helen Sobel Smith, a Vanderbilt winner in 1944 and 1945.

Vanderbilt Oddities

1. Oswald Jacoby won his first Vanderbilt in 1931 and his last in 1965.
2. Two father-son partnerships have won the Vanderbilt: Oswald Jacoby and son Jim in 1965 and Benjamin Jay Becker and son Michael in 1981.
3. Edith Freilich and Billy Seamon are the only brother-sister partnership to win the Vanderbilt. Their team won in 1963 -- the last time a woman won a major open team championship.
4. The only time that a team won consecutively three years in a row in the Vanderbilt came when Benjamin Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Howsmolenard Schenken and Sidney Silodor captured the championship in 1955, 1956 and 1957.

Vanderbilt Knockout Teams

The Vanderbilt Knockout Teams national bridge championship is held at the spring American Contract Bridge League (ACBL) North American Bridge Championship (NABC).

The Vanderbilt is a knock-out team event. The event typically lasts 7 days with each day being a round consisting of two sessions of 32 boards. The event is open and seeded.

Year Rank Winners
1928 1-2. Ralph Richards, Gratz Scott, Edwin Wetzlar, Wilbur Whitehead
1-2. Abraham Brown, Mrs. Sidney Lovell, Caroline Taylor, Nils Wester
1929 1. Michael Gottlieb, Lee Langdon, Jean Mattheys, Harry Raffel
2. Ralph Leibenderfer, Gratz Scott, Edwin Wetzlar, Wilbur Whitehead
1930 1. Ely Culbertson, Josephine Culbertson, Theodore Lightner, Waldemar von Zedtwitz
2-3. Winfield Liggett, Walter Malowan, George Reith, Howard Schenken
2-3. Huber Boscowitz, Oswald Jacoby, Willard Karn, P. Hal Sims
1931 1. David Burnstine, Oswald Jacoby, Willard Karn, P. Hal Sims
2. Walter Malowan, Jean Mattheys, Howard Schenken, Sherman Stearns
1932 1. Willard Karn, P. Hal Sims, Harold S. Vanderbilt, Waldemar von Zedtwitz
2. David Burnstine, Richard Frey, Charles Lochridge, Howard Schenken
1933 1. Phil Abramsohn, Benjamin Feuer, Francis Rendon, Sydney Rusinow
2. Mitch Barnes, Richard Frey, Sam Fry Jr., Louis H. Watson
1934 1. David Burnstine, Richard Frey, Michael Gottlieb, Oswald Jacoby, Howard Schenken
2. Huber Boscowitz, Charles Goren, Charles Lochridge, Johnny Rau
1935 1. David Burnstine, Michael Gottlieb, Oswald Jacoby, Howard Schenken, Sherman Stearns
2. Sam Fry Jr., Edward Hymes Jr., Merwyn Maier, Louis H. Watson
1936 1. Phil Abramsohn, Irving Epstein, Harry Fishbein, Fred Kaplan
2. Walter Beinicke, Charles Goren, Lee Langdon, Jean Mattheys
1937 1. David Burnstine, Oswald Jacoby, Merwyn Maier, Howard Schenken, Sherman Stearns
2. Benjamin Jay Becker, Theodore Lightner, Charles Lochridge, Harold S. Vanderbilt, Waldemar von Zedtwitz
1938 1. David Burnstine, Oswald Jacoby, Merwyn Maier, Howard Schenken, Sherman Stearns
2. Benjamin Jay Becker, Edward Hymes Jr., Theodore Lightner, Charles Lochridge, Waldemar von Zedtwitz
1939 1. Melville Alexander, Sigmund Dornbusch, Syl Gintell, Lee Hazen, Harry Raffel
2. Wingate Bixby, Theodore Lightner, Robert McPherran, Mrs. S. W. Peck
1940 1. Edward Hymes Jr., Charles Lochridge, Robert McPherran, Harold S. Vanderbilt, Waldemar von Zedtwitz
2. Al Brodsky, Louis Lipschitz, Herbert Rosenzweig, Alexander Schultz
1941 1. John Crawford, Myron Fuchs, Robert McPherran, Sherman Stearns
2. Benjamin Jay Becker, Oswald Jacoby, Theodore Lightner, Merwyn Maier, Howard Schenken
1942 1. Lester Bachner, Sigmund Dornbusch, Richard Frey, Lee Hazen, Samuel Stayman
2. Sam Fry Jr., Benedict Jarmel, George Rapee, Helen Sobel
1943 1. Harry Fagin, Harry Fishbein, Fred Kaplan, Alvin Roth, Tobias Stone
2. Phil Abramsohn, Morrie Elis, E. O. Keller, Charles Van Vleck, Waldemar von Zedtwitz
1944 1. Benjamin Jay Becker, Charles Goren, Sidney Silodor, Helen Sobel
2. Richard Frey, Lee Hazen, Charles Lochridge, George Rapee, Samuel Stayman
1945 1. Benjamin Jay Becker, Charles Goren, Sidney Silodor, Helen Sobel
2. Edward Hymes Jr., Theodore Lightner, Howard Schenken, Samuel Stayman, Waldemar von Zedtwitz
1946 1. John Crawford, Oswald Jacoby, George Rapee, Howard Schenken, Samuel Stayman
2. Samuel Katz, Bertram Lebhar Jr., Peter Leventritt, Simon Rossant, Waldemar von Zedtwitz
1947 1. David Clarren, Harry Feinberg, Harry Fishbein, Larry Hirsch, Joseph Low
2. Lee Hazen, Samuel Katz, Bertram Lebhar Jr., Peter Leventritt
1948 1. Robert Appleyard, Jay T. Feigus, William Lichtenstein, Harry Sonnenblick, Albert Weiss
2. Ambrose Casner, Herman Goldberg, Fred Hirsch, Mrs. Ira Strasser, Albert Wolfe
1949 1. Morrie Elis, Harry Fishbein, Lee Hazen, Larry Hirsch, Charles Lochridge
2. Benjamin Jay Becker, Myron Field, Charles Goren, Oswald Jacoby, Helen Sobel
1950 1. John Crawford, George Rapee, Howard Schenken, Sidney Silodor, Samuel Stayman
2. Benjamin Jay Becker, Myron Field, Charles Goren, Helen Sobel
1951 1. Benjamin Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Samuel Stayman
2. Barry Crane, John (Jack) Hancock, Emanuel Hochfield, Gloria Turner, Hortense Evans
1952 1. Ned Drucker, Irvin Kass, Sidney Mandell, Milton Moss, Jesse Sloan
2. Benjamin Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Howard Schenken, Samuel Stayman
1953 1. Richard Kahn, Edgar Kaplan, Peter Leventritt, William Lipton, Ruth Sherman
2. Myron Field, Charles Goren, Alvin Roth, Sidney Silodor, Helen Sobel
1954 1. Dr. Kalman Apfel, Francis Begley, Ned Drucker, Sidney Mandell, Milton Moss
2. Morrie Elis, Stanley Fenkel, Simon Rossant, Peggy Solomon, Charles Solomon
1955 1. Benjamin Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Howard Schenken, Sidney Silodor
2. Charles Goren, Boris Koytchou, Peter Leventritt, Harold Ogust, Helen Sobel
1956 1. Benjamin Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Howard Schenken, Sidney Silodor
2. Leonard Hess, Jane Jaeger, Lewis Jaeger, William M. Lichtenstein, Joseph Low
1957 1. Benjamin Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Howard Schenken, Sidney Silodor
2. Rudolf Bortstiber, Raoul Lichtenstein, Ozzie Ray, Moe Rubenfeld
 

Note: As an event the Vanderbilt Trophy was contested in New York City as a separate championship until 1958, after which the event was conducted at the Spring North American Championships.

1958 1. Benjamin Jay Becker, John Crawford, Norman Kay, George Rapee, Sidney Silodor, Tobias Stone
2. Charles Goren, Paul Hodge, Peter Leventritt, Harold Ogust, Howard Schenken, Helen Sobel
1959 1. Benjamin Jay Becker, John Crawford, Norman Kay, George Rapee, Sidney Silodor, Tobias Stone
2. Charles Goren, Paul Hodge, Peter Leventritt, Harold Ogust, Howard Schenken, Helen Sobel
1960 1. John Crawford, Norman Kay, Sidney Silodor, Tobias Stone
2. Russell Arnold, Edith Kemp, Robert Reynolds, William Seamon, Albert Weiss, Waldemar von Zedtwitz
1961 1. Charles Coon, Robert Jordan, Eric Murray, Arthur Robinson
2. Ollie Adams, Harold Guiver, Eddie Kantar, Marshall Miles, Ron von der Porten
1962 1. Larry Kolker, Carolyn Levitt, Jerry Levitt (husband), Garrett Nash, George de Runtz
2. Charles Goren, Boris Koytchou, Peter Leventritt, Harold Ogust, Howard Schenken, Helen Sobel
1963 1. Harold Harkavy, Edith Kemp, Alvin Roth, Clifford Russell, William Seamon, Albert Weiss
2. Harold Guiver, Lew Mathe, Erik Paulsen, Ron Von der Porten, Edward Taylor
1964 1. Bob Hamman, Eddie Kantar, Don Krauss, Peter Leventritt, Lew Mathe, Howard Schenken
2. Benjamin Jay Becker, Ivan Erdos, Dorothy Hayden, Kelsey Petterson, Helen Portugal, Morris Portugal
1965 1. Philip Feldesman, John Fisher, James Jacoby, Oswald Jacoby, Ira Rubin, Albert Weiss
2. Robert Jordan, Edgar Kaplan, Norman Kay, Boris Koytchou, George Rapee, Arthur Robinson
1966 1. Philip Feldesman, Bob Hamman, Sami Kehela, Lew Mathe, Ira Rubin
2. Bill Eisenberg, Ivan Erdos, Bobby Goldman, Leonard Harmon, Tobias Stone
1967 1. James Jacoby, Michael Lawrence, Lew Mathe, Robert (Bobby) G. Nail, Ron Von der Porten, Lew Stansby
2. Sidney Lazard, Peter Leventritt, Paul Levitt, George Rapee, Howard Schenken
1968 1. Robert Jordan, Edgar Kaplan, Norman Kay, Arthur Robinson, Bill Root, Alvin Roth
2. Bob Hamman, Eddie Kantar, Ira Rubin, Gerald Westheimer
1969 1. Gerald Hallee, Paul Soloway, John Swanson, Richard R. Walsh
2. Philip Feldesman, Victor Mitchell, Ira Rubin, Samuel Stayman, Tobias Stone, Gerald Westheimer
1970 1. Edgar Kaplan, Norman Kay, Sami Kehela, Sidney Lazard, Eric Murray, George Rapee
2. Bill Eisenberg, Bobby Goldman, Bob Hamman, James Jacoby, Michael Lawrence, Bobby Wolff
1971 1. Bill Eisenberg, Bobby Goldman, Bob Hamman, James Jacoby, Michael Lawrence, Bobby Wolff
2. Chuck Burger, Eddie Kantar, Kyle Larsen, Ron Von der Porten, Ira Rubin, Paul Soloway
1972 1. Steven Altman, Eugene Neiger, Thomas Smith, Alan Sontag, Joel Stuart, Peter Weichsel
2. Jack Blair, Fred Hamilton, Howard Perlman, Paul Soloway
1973 1. Mark Blumenthal, Bobby Goldman, Bob Hamman, Michael Lawrence, Bobby Wolff
2. Larry Cohen, Bill Eisenberg, Eddie Kantar, Dr. Richard Katz, Bud Reinhold
1974 1. David Crossley, Robert Crossley, Eric Kokish, Joey Silver
2. Ron Andersen, Mark Feldman, Stephen Goldstein, Merle Tom, Kathie Wei
1975 1. Roger Bates, Larry Cohen, Dr. Richard Katz, John Mohan, George Rosenkranz
2. Richard Freeman, Alvin Roth, Cliff Russell, Alan Sontag, Stan Tomchin, Peter Weichsel
1976 1. Roger Bates, Larry Cohen, Dr. Richard Katz, John Mohan, George Rosenkranz
2. Malcolm Brachman, Bill Eisenberg, Bobby Goldman, Eddie Kantar, Mike Passell, Paul Soloway
1977 1. Mike Becker, Mark Blumenthal, Fred Hamilton, Michael Lawrence, Ron Rubin, John Swanson
2. Ron Andersen, Gerald Caravelli, Hugh MacLean, Milt Rosenberg, Kathie Wei
1978 1. Malcolm Brachman, Bobby Goldman, Eddie Kantar, Billy Eisenberg, Mike Passell, Paul Soloway
2. Mike Becker, Lou Bluhm, George Rosenkranz, Ron Rubin, Tom Sanders
1979 1. Lou Bluhm, Richard Freeman, Mark Lair, Cliff Russell, Tom Sanders, Eddie Wold
2. Ron Andersen, David Berkowitz, Jeff Meckstroth, Judi Radin, Kathie Wei
1980 1. Russ Arnold, Bobby Levin, Jeff Meckstroth, Bud Reinhold, Eric Rodwell
2. Ron Andersen, Mark Feldman, Eric Kokish, Peter Nagy
1981 1. Benjamin Jay Becker, Michael Becker, Edgar Kaplan, Norman Kay, Ron Rubin
2. Ira Corn, Bob Hamman, Fred Hamilton, Ira Rubin, Alan Sontag, Peter Weischsel, Bobby Wolff
1982 1. James Jacoby, Jeff Meckstroth, Mike Passell, Eric Rodwell, George Rosenkranz, Eddie Wold
2. Marty Bergen, Mark Cohen, Jerry Goldfein, Warren Rosner, Luella Slaner
1983 1. Bill Root, Richard Pavlicek, Norman Kay, Edgar Kaplan
2. Eddie Kantar, Bill Eisenberg, Fred Hamilton, Jim Cayne, Alan Sontag, Marty Bergen
1984 1. Chip Martel, Lew Stansby, Hugh Ross, Peter Pender
2. Cliff Russell, Robert Levin, Curtis Smith, Peter Nagy, David Berkowitz, Harold Lilie
1985 1. Eric Rodwell, Jeff Meckstroth, Ron Rubin, Michael Lawrence, Michael Becker, Peter Weichsel
2. Barry Crane, Bobby Nail, Dan Morse, Ira Chorush, Tom Sanders, John Sutherlin
1986 1. Edgar Kaplan, Norman Kay, Bill Root, Richard Pavlicek
2. Jim Whitaker, Chris Compton, Ira Corush, Bart Bramley, Lou Bluhm
1987 1. Peter Pender, Peter Boyd, Lew Stansby, Hugh Ross, Steve Robinson, Chip Martel
2. Jack Schwencke, Drew Casen, Jim Krekorian, Jim Becker, Howard Chandross
1988 1. Eddie Kantar, Alan Sontag, John Mohan, Roger Bates
2. David Berkowitz, Billy Cohen, Ron Smith, Zia Mahmood
1989 1. Ron Rubin, Michael Becker, Bart Bramley, Robert Levin, Lou Bluhm, Peter Weichsel
2. Eddie Kantar, Alan Sontag, Dan Rotman, Bill Eisenberg, Larry Cohen, Cliff Russell
1990 1. Dan Morse, John Sutherlin, Michael Kamil, Ron Gerard, Tom Sanders, Bill Pollack
2. Zia Mahmood, Michael Rosenberg, Seymon Deutsch, David Berkowitz, Larry Cohen, Marty Bergen
1991 1. Steve Robinson, Peter Boyd, Kit Woolsey, Ed Manfield
2. Zia Mahmood, Mike Rosenberg, Seymon Deutsch, Eric Rodwell, Jeff Meckstroth
1992 1. Andy Goodman, John Mohan, Roger Bates, John Schermer, Neil Chambers
2. Steve Robinson, Peter Boyd, Kit Woolsey, Neil Silverman, Chip Martel, Lew Stansby
1993 1. Howard Weinstein, Peter Nagy, Dan Morse, John Sutherlin, Tom Sanders, Russ Arnold
2. Cliff Russell, Sam Lev, David Berkowitz, Bjorn Fallenius, Mats Nilsland, Larry Cohen
1994 1. Seymon Deutsch, Gaylor Kasle, Michael Rosenberg, Zia Mahmood, Chip Martel, Lew Stansby
2. Ron Gerard, George Steiner, Edgar Kaplan, Norman Kay, Sidney Lazard
1995 1. Bill Root, Richard Pavlicek, Michael Polowan, Marc Jacobus
2. George Steiner, Joey Silver, Ron Gerard, Michael Kamil
1996 1. Zia Mahmood, Michael Rosenberg, Seymon Deutsch, Chip Martel, Lew Stansby
2. Nick Nickell, Richard Freeman, Bobby Wolff, Bob Hamman, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell
1997 1. Richard Schwartz, Mark Lair, Steve Robinson, Peter Boyd, Paul Soloway, Bobby Goldman
2. James Cayne, Mark Feldman, Chuck Burger, Mick Passell, Michael Seamon, Alan Sontag
  3-4. Zia Mahmood, Chip Martel, Lew Stansby, Ronald Smith, Seymon Deutsch
  3-4. Jeffrey Wolfson, Neil Silverman, Larry Cohen, David Berkowitz, Robert Levin, Peter Weichsel
  List of Ranking and Participants
1998 1. Chip Martel, (ACBL District 16 Dan Morse), Lew Stansby, Mark Lair, Richard Schwartz (npc), Paul Soloway, Bobby Goldman
2. James Cayne, Chuck Burger, Michael Seamon, Mike Passell, David Berkowitz, Larry Cohen
  3-4. Steve Robinson, Peter Boyd, Kit Woolsey, Ed Manfield
  3-4. George Rapee, John Solodar, Bill Eisenberg, Russell Arnold, Jon Baldursson, Magnus Magnusson
  List of Ranking and Participants
1999 1. George Jacobs, Ralph Katz, Peter Weichsel, Alan Sontag, Lorenzo Lauria, Alfredo Versace
2. Steve Robinson, Peter Boyd, Michael Becker, Mike Kamil, Fred Stewart, Kit Woolsey
  3-4. Grant Baze, Tipton Golias, Adam Zmudzinski, Marek Szymanowski, Cezary Balicki, Christof Martens
  3-4. Rita Shugart, Andrew Robson, Tony Forrester, Geir G. Helgemo
  List of Ranking and Participants
2000 1. Paul Soloway, Nick Nickell, Bob Hamman, Eric Rodwell, Jeff Meckstroth, (ACBL District 17 Dan Morse), Richard Freeman,
2. Steve Weinstein, Zia Mahmood, Robert Levin, Richard Schwartz, Drew Casen, Michael Rosenberg
  3-4. James Cayne, Mike Passell, Michael Seamon, Mark Lair, Ron Smith, Chuck Burger
  3-4. Bobby Wolff, Dan Morse, Russell Ekeblad, John Sutherlin, Adam Wildavsky, Ivar Stakgold
  List of Ranking and Participants
2001 1. Adam Zmudzinski, Andrew Gromov, Cezary Balicki, Aleksander Petrunin,
2. George Rosenkranz, Sam Lev, John Mohan, Piotr Gawrys, Jacek Pszcola
  3-4. Nick Nickell, Richard Freeman, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, Bob Hamman, Paul Soloway
  3-4. Rita Shugart, Bruce Ferguson, Tony Forrester, Geir Helgemo
  List of Ranking and Participants
2002 1. John Mohan, Reese Milner (npc), Sam Lev, Marc Jacobus, Piotr Gawrys, Jacek Pszczola, (George Retek - ACBL President)
2. Nick Nickell, Richard Freeman, Bob Hamman, Paul Soloway, Eric Rodwell, Jeff Meckstroth
  3-4. Grant Baze, Michael Whitman, Glen Grotheim, Terje Aa, Garey Hayden
  3-4. Richard Pavlicek, Michael Polowan, Chris Willenken, Ron Smith
  List of Ranking and Participants
2003 1. Eric Rodwell, Jeff Meckstroth, Nick Nickell, Eric Kokish (coach), Bob Hamman, Richard Freeman, Paul Soloway
2. Richard Pavlicek, Lee Rautenberg, Barnet Shenkin, Michael Kamil, Martin Fleisher, Bob Jone
  3-4. Rita Shugart, Andrew Robson, Tony Forrester, Boye Brogeland
  3-4. Mark Gordon, Richard Zucker, Winthrop Allegaert, Jaggy Shivdasani, Markland Molson, Boris Baran
  List of Ranking and Participants
2004 1. George Jacobs, Ralph Katz, Alfredo Versace, Lorenzo Lauria, Norberto Bocchi, Giorgio Duboin
2. Richard Schwartz, Michael Becker, Larry Cohen, David Berkowitz, Andrea Buratti, Massimo Lanzarotti
3-4. Nick Nickell, Richard Freeman, Bob Hamman, Paul Soloway, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell
3-4. Jim Mahaffey, Mark Lair, Gary Cohler, Terje Aa, Glenn Groetheim, Garey Hayden
List of Ranking and Participants
2005 1. Richard Schwartz, Michael Becker, Larry N. Cohen, David Berkowitz, Massimo Lanzarotti, Andrea Buratti
2. John Onstott. Jim Robison, Drew Casen, Jim Krekorian, Samuel Cohen and Chris Compton.
3-4. Peter Schneider, Grant Baze, Mike Passell, Eddie Wold, Walid Elahmady, Tarek Sadek
3-4. Bill Eisenberg, Richard Coren, Bryan Maksymetz, Dan Jacob, Michael Moss, Antonio Sementa
List of Ranking and Participants
2006 1. Fred Chang, Seymon Deutsch, Gunnar Hallberg, Jack Zhao, Fu Zhong
2. Bjorn Fallenius, Chip Martel, Lew Stansby, Adam Zmudzinski, Cezary Balicki (Captain), Roy Welland (Captain)h
3-4. Rita Shugart, Boye Brogeland, Ishmael Delmonte, George Mittelman, Tadashi Teramoto
3-4. Robert Hollman, Bruce Ferguson, Ron Smith, Billy Cohen, Joe Grue, Curtis Cheek
List of Ranking and Participants
2007 1. Christal Henner-Welland (Captain), Bjorn Fallenius, Antonio Sementa, Roy Welland (husband), Adam Zmudzinski, Cezary Balick
2. Lou Ann O'Rourke (Captain), Marc Jacobus, Eric Greco, Geoff Hampson, Norberto Bocchi, Giorgio Duboin
Note: Norberto Bocchi and Giorgio Duboin are two members of the reigning Bermuda Bowl champions from Italy.
3-4. James Cayne, Michael Seamon, Alfredo Versace, Lorenzo Lauria, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes
3-4. Piotr Tuszynski, Apolinary Kowalski, Farid Assemi, Ed Wojewoda, Srikanth Kodayam, Nick Bykov
Note: This is the first year of the Vanderbilt event that both first and second winners were captained by women. Christal Henner-Welland is the first woman to win the Vanderbilt since Edith Kemp in 1963. The last husband and wife on the same winning Vanderbilt team were Carolyn and Jerry Levitt in 1962.
List of Ranking and Participants
2008 1. Piotr Walczak (npc), Jerzy Skrzypczak, Boguslaw Gierulski, Krzysztof Martens, Krzysztof Jassem
2. Ron Rubin, Russell Ekeblad, Peter Weichsel, Marcin Lesniewski, Louk Verhees Jr., Jan Jansma
3-4. Rose Meltzer, Kyle Larsen, Alan Sontag, Roger Bates, TorHelness, Geir Helgemo
3-4. Jim Mahaffey, Gunnar Hallberg, Fredrik Nystrom, Peter Bertheau, Zhao Jie, Tianjin, Fu Zhong,
List of Ranking and Participants
2009 1. Ralph Katz, George Jacobs, Robert Levin, Steve Weinstein, Walid Elahmady, Tarek Sadek
2. John Diamond, Brian Platnick, Fred Gitelman, Brad Moss, Geoff Hampson, Eric Greco
3-4. Nick Nickell, Zia Mahmood, Richard Freeman, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, Bob Hamman
3-4. James Cayne, Michael Seamon, Alfredo Versace, Lorenzo Lauria, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes
List of Ranking and Participants
2010 1. Pierre Zimmerman, Frank Multon, Thomas Bessis, Michel Bessis, Tor Helness, Geir Helgemo
2. Martin Fleisher, Michael Kamil, Chip Martel, Lew Stansby, Robert Levin, Steve Weinstein
3-4. Aubrey Strul, Michael Becker, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes, Erik Saelensminde, Boye Brogeland
3-4. Martin De Knijff, Frederic Wrang, Peter Fredin, Bjorn Fallenius, Fredrik Nystrom, Peter Bertheau
List of Ranking and Participants
2011 1. (sitting) Lew Stansby, Robert Levin, Michael Kamil, (standing) Chip Martel, Steve Weinstein, Martin Fleisher,
2. (sitting) Ishmael Delmonte, David Bahkshi, Leslie Amoils, (standing) Curtis Cheek, Joe Grue
3-4. John Diamond, Brian Platnick, Geoff Hampson, Fred Gitelman, Eric Greco, Brad Moss
3-4. Meng Kang, Shaolin Sun, Xiaodong Shi, Jiang Gu, Jian-Jian Wang, Hailong Ao,
List of Ranking and Participants
2012 1. Leslie Amoils, Darren Wolpert, Joe Grue, Curtis Cheek, Ishmael Delmonte, Thomas Bessis
2. John Diamond, Brian Platnick, Fred Gitelman, Brad Moss, Eric Greco, Geoff Hampson
2013 1. Sabine Auken, Roy Welland, Morten Bilde, Dennis Bilde
2. Ricco van Prooijen, Louk Verhees, Sjoert Brink, Bas Drijver, Kevin Bathurst, Daniel Zagorin
2014 1. Nick Nickell, Ralph Katz, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, Bobby Levin, Steve Weinstein
2. Pierre Zimmermann, Franck Multon, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes, Tor Helness, Geir Helgemo
2015 1. Giorgio Duboin, Zia Mahmood, Agustin Madala, Norberto Bocchi
2. John Diamond, Brian Platnick, Eric Greco, Geoff Hampson, Marc Jacobus, Eddie Wold
2016 1. Norberto Bocchi, Diego Brenner, Zia Mahmood, Giorgio Duboin, Alejandro Bianchedi, Agustin Madala
2. James Cayne, Michael Seamon, Alfredo Versace, Lorenzo Lauria, Antonio Sementa, Mustafa Cem Tokay


Email Conventions Bridge Sites
     
Home Page I Winners Home Page II